HOME

PRACOWNICY IIBNP NA WYMIANIE W RAMACH PROGRAMU ERASMUS+

W dniach 12-16 stycznia pracownicy Instytutu Inżynierii Bezpieczeństwa i Nauk o Pracy Marcin Chciuk i Paweł Bachman odwiedzili Uniwersytet im Mateja Bela w Bańskiej Bystrzycy. Bańska Bystrzyca jest to 81 tyś. miejscowość malowniczo położona w północno-zachodniej części Słowacji nad rzeką Hron. Uniwersytet Mateja Bela w Bańskiej Bystrzycy jest uczelnią publiczną utworzoną w 1992r. Uczelnia posiada 6 wydziałów: Ekonomii, Nauk Humanistycznych, Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych, Pedagogiczny, Prawa i Wydział Nauk Przyrodniczych, który był celem wizyty. Uczelnia swą nazwę zawdzięcza słowackiemu kaznodziei ewangelickiemu, żyjącemu w latach 1684-1749, który poza tym zajmował się też historią, geografią, etnografią, językoznawstwem, pedagogiką a także uważany jest za prekursora słowackiego oświecenia.
Współpraca WM z Katedrą Techniki i Technologii Wydziału Nauk Przyrodniczych, początkowo w ramach programu Erasmus a teraz Erasmus+, trwa od kilku lat. Niemal co roku odbywa się wymiana pracowników obu jednostek. Osobami przyjmującymi ze strony słowackiej byli  Ing. Ján Pavlovkin, PhD. oraz doc. Mgr. Ing. Daniel Novák, CSc., którzy gościli na WM w 2013r.
Celem wyjazdu było pogłębienie tej współpracy i omówienie możliwości wymiany studentów. Katedra Techniki i Technologii ma już doświadczenie w tej dziedzinie w ramach współpracy z Uniwersytetem Rzeszowskim. Podczas spotkania z dyrektorem Katedry PaedDr. Jánem Stebilą, PhD. porównano programy nauczania i wskazano możliwości wymiany studentów w Erasmus+.
W związku z tym, że Marcin Chciuk i Paweł Bachman byli tam po raz pierwszy, na początku wizyty zapoznali się oni z infrastrukturą oraz pozostałymi pracownikami Katedry. Jednym z nich był Peter Krpelán, wielokrotny finalista mistrzostw kiedyś Czechosłowacji, Słowacji i Europy w modelarstwie. Zademonstrował on swoje modele łodzi, helikoptera i samolotu. 
Nasi pracownicy przeprowadzili też zajęcia związane z elektrotechniką, elektroniką i automatyką w ramach których m.in. pokazali, na przywiezionym stanowisku wyposażonym w sterownik PLC, jaki jest wpływ nastaw regulatora PID na pozycjonowanie unoszonej powietrzem plastikowej kulki.

  


 


 

 

Uczestniczyli też w uroczystości zaślubienia nowego Rektora Uniwersytetu im. Mateja Bela, którym został doc. Ing. Vladimír Hiadlovský, PhD. Tradycją na Słowacji jest zapraszanie na podobne uroczystości przedstawicieli, głównie rektorów lub prorektorów, wszystkich uczelni z całego kraju. Często też przyjeżdżają przedstawiciele zagranicznych uczelni partnerskich, w tym z gościem z Polski była JM REKTOR Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej prof. nadzw. dr Zdzisława Dacko-Pikiewicz. Gościem honorowym był też polityk Peter Pellegrini poprzednio od 3 Lipca 2014 Minister Edukacji, a obecnie od 24 listopada 2014 prezydent parlamentu Słowacji (odpowiednik naszego marszałka Sejmu). W uroczystości wziął też udział prezydent Bańskiej Bystrzycy. Obaj politycy w swoich przemówieniach zapowiadali pomoc UMB w rozwoju i utrzymaniu statusu Uniwersytetu, co spotkało się z owacją uczestników. Całą uroczystość zakończył występ śpiewaków Słowackiej Opery Narodowej.
Poza tym w programie pobytu przewidziane było zwiedzanie miasta, muzeum Słowackiego Narodowego Powstania, w którym na gościnnej wystawie można było zobaczyć ubranie i poduszkę Adolfa Hitlera, wyjazd do Bańskiej Szczawnicy, a w drodze powrotnej zwiedzanie zamku w Bojnicach.

 

 

KONTAKT

Uniwersytet Zielonogórski
Wydział Mechaniczny

Instytut Inżynierii Bezpieczeństwa i Nauk o Pracy
Kierunki studiów:
BHP (bezpieczeństwo i higiena pracy)
- inżynierskie
- magisterskie
IB (inżynieria bezpieczeństwa)
- inżynierskie
ul. Prof. Z.Szafrana 4
Sekretariat IIBNP
65-516 Zielona Góra

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel.: 68 328 47 46
fax: 68 328 47 10

Site tags

Słowa kluczowe strony:

studia bhp,

inżynieria bezpieczeństwa, UZ, Uniwersytet Zielonogórski,

bezpieczeństwo i higiena pracystudia bhp stacjonarne (dzienne), studia bhp zaoczne,

bhpbezpieczeństwo i higiena pracy, uprawnienia bhp, studia bhp podyplomowe, 

inspektor ds. bhp, starszy inspektor ds. bhp, główny specjalista ds. bhp,
Instytut Inżynierii Bezpieczeństwa i Nauk o Pracy, bhp, specjalista bhp, starszy specjalista bhp, główny specjalista ds. bhp.

praca bhp, warunki przyjęcia na studia, kierunki studiów stacjonarnych i zaocznych, studia pierwszego stopnia z tytułem inżyniera