HOME

Staż naukowy w Kijowie

 

Kijów 2015W dniach 16-21 listopada 2015 r. wraz z dr Marcinem Garbatem, Pełnomocnikiem Rektora UZ ds. Studentów Niepełnosprawnych, uczestniczyliśmy w stażu naukowym w Otwartym Międzynarodowym Uniwersytecie Rozwoju Człowieka „Ukraina” w Kijowie.

W poniedziałek, 16 listopada, uczestniczyliśmy w seminarium naukowym Katedry Zarządzania Personelem i Ekonomiki Pracy na zaprzyjaźnionej uczelni, Kijowskim Narodowym Ekonomicznym Uniwersytecie (KNEU). We wtorek odbyło się seminarium naukowe w Instytucie Psychologii Uniwersytetu „Ukraina”. Przedstawiliśmy założenia i poziom zaawansowania prac nad wspólnym naukowo-badawczym projektem „Przedsiębiorczość w opinii studentów wyższych uczelni Polski i Ukrainy”. W dalszej kolejności zaprezentowaliśmy problemy funkcjonowania studentów z niepełnosprawnościami na polskich uczelniach, w szczególności na UZ.

W środę, 18 listopada, braliśmy udział na Uniwersytecie „Ukraina” w XV Międzynarodowej Konferencji Naukowej „Aktualne problemy szkolenia i kształcenia osób z niepełnosprawnościami w integracyjnym środowisku edukacyjnym w świetle implementacji Konwencji OZN o Prawach Osób z Niepełnosprawnościami”. Udział w konferencji wzięli – oprócz naukowców i studentów – m.in. parlamentarzyści i przedstawiciele instytucji rządowych. W obradach uczestniczyli również naukowcy z uniwersytetu w Szawli (Litwa), którzy prezentowali rezultaty badań dotyczących rehabilitacji zawodowej, prowadzonych w ramach projektu realizowanego we współpracy z Uniwersytetem „Ukraina”. Wystąpienia w sesjach plenarnych dotyczyły problematyki kształcenia i rehabilitacji zawodowej osób z niepełnosprawnościami. W wystąpieniach zwracano m.in. uwagę na narastający problem niepełnosprawności będącej wynikiem działań wojennych na wschodzie Ukrainy i konieczność wdrożenia specjalnych programów rehabilitacji społecznej i zawodowej tych osób. W trakcie konferencji wygłosiliśmy referat na temat funkcjonowania i struktury chronionego rynku pracy w Polsce.

Czwartek i piątek poświęciliśmy na zwiedzanie Kijowa. Byliśmy na Kreszczatiku, pod pomnikiem Juliusza Słowackiego i przy Złotej Bramie, w soborze Michajłowskim, na pachnącym przyprawami Bezarabskim Rynku, widzieliśmy stadion olimpijski, zjedliśmy pyszne pierogi w „Puzatej Chacie” i przejechaliśmy się fenikulorem. Byliśmy pod pomnikiem II wojny światowej i gołodomoru, znaleźliśmy tablicę upamiętniającą pobyt w Kijowie Janusza Korczaka w czasie I wojny światowej. Zwiedziliśmy słynną Wielką Ławrę Kijowsko-Pieczerską, byliśmy w pieczarach, gdzie spoczywają tamtejsi zakonnicy.
W piątek rozmawialiśmy także na KNEU na temat realizacji badań dotyczących przedsiębiorczości studentów. Strona ukraińska oczekuje na podpisanie umowy o współpracy z naszym uniwersytetem.

 

 


[Maria Agnieszka Paszkowicz, 2015-12-14]

KONTAKT

Uniwersytet Zielonogórski
Wydział Mechaniczny

Instytut Inżynierii Bezpieczeństwa i Nauk o Pracy
Kierunki studiów:
BHP (bezpieczeństwo i higiena pracy)
- inżynierskie
- magisterskie
IB (inżynieria bezpieczeństwa)
- inżynierskie
ul. Prof. Z.Szafrana 4
Sekretariat IIBNP
65-516 Zielona Góra

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel.: 68 328 47 46
fax: 68 328 47 10

Site tags

Słowa kluczowe strony:

studia bhp,

inżynieria bezpieczeństwa, UZ, Uniwersytet Zielonogórski,

bezpieczeństwo i higiena pracystudia bhp stacjonarne (dzienne), studia bhp zaoczne,

bhpbezpieczeństwo i higiena pracy, uprawnienia bhp, studia bhp podyplomowe, 

inspektor ds. bhp, starszy inspektor ds. bhp, główny specjalista ds. bhp,
Instytut Inżynierii Bezpieczeństwa i Nauk o Pracy, bhp, specjalista bhp, starszy specjalista bhp, główny specjalista ds. bhp.

praca bhp, warunki przyjęcia na studia, kierunki studiów stacjonarnych i zaocznych, studia pierwszego stopnia z tytułem inżyniera