HOME

Projekt międzynarodowy MNiSW

      mnisw  W maju 2017 Paweł Bachman przebywał w Bańskiej Bystrzycy, gdzie wraz z pracownikami UMB prowadził badania dotyczące "Możliwości wykorzystania sterowników PAC (Programmable Automation Controller) w dydaktyce" 

 

 

Międzynarodowy projekt badawczy wykonywany był na podstawie umowy o współpracy pomiędzy Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego Rzeczypospolitej Polskiej a Ministerstwem Edukacji, Nauki, Badań i Sportu Republiki Słowackiej. Tematem było zbadanie: Możliwości wykorzystania sterowników PAC (Programmable Automation Controller) w dydaktyce. Odbywał się on w terminie od 1 do 31 maj 2017 r. na Uniwersytecie Mateja Bela, Wydział Nauk Przyrodniczych, Katedra Techniki i Technologii w Bańskiej Bystrzycy w Słowacji. Wykonawcą ze strony polskiej oraz autorem całego projektu był dr inż. Paweł Bachman z Uniwersytetu Zielonogórskiego, Wydział Mechaniczny, Instytut Inżynierii Bezpieczeństwa i Nauk o Pracy. Ze strony słowackiej współpracowali: Ing. Ján Pavlovkin, PhD., doc. JUDr. Ing. Daniel Novák, CSc, a opiekunem naukowym był Ján Stebila, PaedDr., PhD.

Celem badań było znalezienie optymalnego rozwiązania budowy stanowisk dydaktycznych służących do nauki przedmiotów związanych z mechatroniką. Głównym kryterium doboru regulatorów były niski koszt zakupu kontrolerów i ich wysoka funkcjonalność oraz możliwości podłączenia innych elementów takich jak wejścia i wyjścia cyfrowe, analogowe, napędy i enkodery. Producent musi zapewnić wolne oprogramowanie dedykowane dla kontrolerów, kompleksowy system pomocy i narzędzia do monitorowania stanu sterowników i akwizycji danych, które mogą być wykorzystane w procesie nauczania. Kontrolery muszą mieć także niski koszt interfejsu do komunikacji i programowania a także otwarty standard komunikacyjny ogólnie dostępny dla środowisk inżynierskich. Programowanie sterowników powinno odbywać się przy użyciu jednego z języków Open Source. Powinna też istnieć w przyszłości możliwość bezpłatnego korzystania z laboratorium poprzez zdalny dostęp przez inne placówki dydaktyczne.

Mimo nawału pracy starczyło też czasu na zwiedzanie zaprzyjaźnionych z UMB szkół i zakładów oraz uczestniczenie w życiu pracowników Katedry Techniki i Technologii i ważniejszych wydażeniach kulturalnych w Bańskiej Bystrzycy. Oczywiście nie zabrakło też pieszych i rowerowych wycieczek w góry, które są w Bańskiej Bystrzycy główna atrakcją.

 

bbstaz01

 

bbstaz02

 

bbstaz03

 

 bbstaz04

 

bbstaz06 bbstaz07

 bbstaz08

 

 bbstaz09

 

bbstaz10

 

bbstaz11

 

bbstaz13

 

bbstaz14

 

bbstaz15

 

bbstaz16

 

bbstaz17

 

bbstaz18

 

bbstaz05

 

bbstaz25

 

bbstaz19

 

bbstaz20

 

bbstaz21

 

bbstaz22

 

bbstaz23

 

bbstaz24

 

bbstaz26 bbstaz27

 

Po zakończeniu projektu szkoda było nie wyskoczyć na weekend do Budapesztu.

 

 

bbstaz28 

bbstaz31
bbstaz30 bbstaz34

 bbstaz32

 

 

bbstaz33

 

bbstaz35

 

bbstaz36

 

bbstaz38 bbstaz39

 

 

Po drodze katerda w Ostrzyhomiu

 

bbstaz40 bbstaz41

 

KONTAKT

Uniwersytet Zielonogórski
Wydział Mechaniczny

Instytut Inżynierii Bezpieczeństwa i Nauk o Pracy
Kierunki studiów:
BHP (bezpieczeństwo i higiena pracy)
- inżynierskie
- magisterskie
IB (inżynieria bezpieczeństwa)
- inżynierskie
ul. Prof. Z.Szafrana 4
Sekretariat IIBNP
65-516 Zielona Góra

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel.: 68 328 47 46
fax: 68 328 47 10

Site tags

Słowa kluczowe strony:

studia bhp,

inżynieria bezpieczeństwa, UZ, Uniwersytet Zielonogórski,

bezpieczeństwo i higiena pracystudia bhp stacjonarne (dzienne), studia bhp zaoczne,

bhpbezpieczeństwo i higiena pracy, uprawnienia bhp, studia bhp podyplomowe, 

inspektor ds. bhp, starszy inspektor ds. bhp, główny specjalista ds. bhp,
Instytut Inżynierii Bezpieczeństwa i Nauk o Pracy, bhp, specjalista bhp, starszy specjalista bhp, główny specjalista ds. bhp.

praca bhp, warunki przyjęcia na studia, kierunki studiów stacjonarnych i zaocznych, studia pierwszego stopnia z tytułem inżyniera